Logo tasarım nasıl olmalı?

logo yapma

Logo nedir? Lügat mazmunı olarak temel mukabillığı dilimizde amblem olan, bir aksiyonin, faaliyetin, organizasyonun yapkaloriı, mazmunını, karakterini sembolize fail şekillerdir. Bir logo tasarımı anlamsal olarak aksiyonletmenin yahut organizasyonun sütun olarak yaptığı aksiyoni sembolize edebileceği kabil, markanın kendi mazmunı ile de sembolleştirilebilir, ayrıca bazı çalışmalarda kavramlar soyutlaştırılarak farklı ciğererik ve anlamlara mevla olabilir.

Sorusu sorulduğunda söz mazmunının haricinde, biriyi logo ve amblem çeşidi vardır. Logo tasarım esnasında tasarımı meydana getirecek olan nefer yahut kuruma neyin ve nasıl aktarıldığı nispeten önemlidir. Gayrı taraftan logo tasarım çalışmasını meydana getirecek nefer yahut kurumun sizi nasıl anladığı ve logo çalışmanızı nasıl değerlendirdiği sonucunda ortaya çıkacak olan çalışma sizin, aksiyonletmenizin ve bundan sonraki çalışmalarınızın temelini atacak olan “logo tasarım çalışması” olacaktır.

Logo yalnızca şekil ve sembol değil, yazı karakterinin kendisi, yazı karakterinin değaksiyontirilmiş ve düzenlenmiş hali yahut bellik ciğerin yeni yazı karakteri oluşturulmasıyla da tasarlanabilir. Bu tip çalışmalara logo değil, logotype denilir. Logotype ansızın çok iş sahaı ile faaliyette bulunan şirketler ciğerin daha çok tercih edilebilir. Yek bir sektörde çalışma gösteren aksiyonletmelerin ekseriyetle logoları kesimü temaşa eder. Ancak ansızın şu denli kesim ile uğraşılıyorsa bütün sektörleri logoda teşhir etmek imkansızdır.

Logo ne aksiyone yarar?
İşletmeler ciğerin logo yahut logotype eğer olmazsa olmazlardandır. Her nasıl markası olmayan bir pres eğer olmazsa logo yahut logotype’sız bir markada düşünülemez. Bu makaleyi okuduğunuz gün aklınızdan Koç, Vestel, İş Bankası markalarını geçirin. Aklınıza logoları ile müşterek gelmemiş olması imkansızdır. Beko markasını geçirin, peki aklınıza Beko’nun güncellenen yeni logosu geldi. önceki halini düşünmeye çalışın. Markaların logoları olmadan filhakika bellik olmaları üzere imkansızdır.

Bu sebeple aksiyonletmenize kurumsal bir çekim hazırlayarak yolunuza sağlıklı adımlarla devam edebilmek hesabına “logo tasarım” çalışması ile serlayın.

Logo ideogram, sembol, amblem, ikon kabil bir grafik öğesiye bütünleşik olan logo yazkaloriı (logotype) ifade eder. Ticari markaların, kurumların ve ayrıca bazı kişilerin bir görünüşte teşhisnmasını sağlayıcı aksiyonaretlerdir. Tipik bir logo firmaların ayırt edilmesini, diğerlerinden ayrılmasını sağlayıcı renk, font, şekil ve görsellerdir.

Sade, zorlamasız anlaşılır, yazıırlanması zorlamasız, olası olduğunca azca sayıda renkten oluşemtiaıdır. Her çhemayar baskı ve fason tekniği ile sorunsuz kullanılabilir olmalı, çok ıvır zıvır ölçülerde teferruatlar kaybolmamalı, çok koca ölçülerde dağınık görünmemelidir. Her türlü ölçüde ve yüzeyde okunabilir olmalıdır.

Özgün olmalıdır. Farklı şirket evet da ürünlere ilişkin logolar ile karışıklığa saik vermemeli, ayrıca çağrıştırmamalıdır. Kopyalanan evet da esinlenen logolar o ürün evet da firmaya koca hüsran verir.

Logo layihamcıyı değil ürün evet da firmayı yansıtmalıdır. IBM logosunun layihamcısı Paul Rand’e bakılırsa logoyu üreten layihamcıdır fakat oluşturan firmanın kendisidir. İlgili kuruluşun evet da ürünün özelliklerini yansıtmalıdır. Seçilen evet da tasarlanan font şirketin dâhilğine birebir olmalıdır. üste kurumun kendisini nasıl teşhismladığı ve kurumu yansıfecir kavramların neler olduğunu bilmek logonun tasarım aşamasında önemli unsurlardır.

Logo sadeliğinin cenahıesna lazım rengi lazım şekli itibariyle farklı koşullarda görüldüğü gün de dürüstılda sözıcı olmalıdır.

Farklı bir ülkeye ilişkin ürün evet da şirket ciğerin logo tasarlanacağı gün o ülkenin renklere yüklediği anlamlar ve kültürleri karşı malumat sahibi olunmalıdır. Özellikle bir simge kullanılacağı gün simgenin taşıyacağı mazmun bakımında bu malumat çok önemlidir.

logo yapma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir