Hava Durumu Tahmininde Kullanılan Veriler Nelerdir?

Hava durumu ölçümleri, çoğu kez meteoroloji istasyonları tarafından meydana getirilen ölçümlerdir. Bu istasyonlar, hava sıcaklığı, rüzgar gayretı ve hususü, nem oranı, gaz yuvarı basıncı, evetğış nicelikı ve türü kabilinden çeşitli hava koşullarını ölçmek sinein kullanılır.

Hava durumu ölçümleri çoğu kez manuel veya kendiliğinden yöntemlerle konstrüksiyonlır. Manuel ölçümler, meteoroloji görevlileri tarafından meydana getirilen elle ölçümlerdir. Bu görevliler, çoğu kez radyosondaları kullanarak, havanın yüksekliklerine bakılırsa suhunet, nem ve rüzgar gayretı ölçümlerini yaparlar.

Kendiliğinden ölçümler ise, çeşitli sensörler kullanarak meydana getirilen ölçümlerdir. Bu sensörler, meteoroloji istasyonlarına yerleştirilir ve sınırlı aralıklarla hava koşullarını ölçerat. Bu ölçümler elan azca maliyetli ve elan çapkındır.

Hava durumu ölçümleri, meteoroloji verilerinin toplanmasını ve analiz edilmesini katkısızlayarak, hava tahminleri ve iklim değalışverişikliği çhileışmaları kabilinden birokkalı alanda kullanılır. Bu ölçümler, günlük hava tahminleri, natürel kıyamet uyarıları ve vesair meteorolojik bilgilerin katkısızlanmasına yardımcı evet.

Hava bilgisi, hava ve iklim olaylarının gözlemi, ölçümü, analizi ve tahmini kabilinden konularla ilgilenen bir marifet dalıdır. Bu alanda çalışkanlık gösteren resmi kurumlar, ülkelerin kendi hükümetleri tarafından yönetilir.
Birokkalı ülkede meteorolojik hizmetler, milli müdafaa bakanlıkları veya çevre bakanlıkları tarafından yönetilir. Bu kurumlar, meteoroloji istasyonlarına, peyk verilerine ve vesair kaynaklara ulaşım katkısızlayarak, hava tahminleri, iklim modelleri ve vesair meteorolojik hizmetleri üretirler.

Ulusal Hava bilgisi Kurumları, Cihan Hava bilgisi Örgütü (WMO) adlı birleşmiş milel organizasyonu tarafından teşhisnmaktadır. WMO, cihan çapında meteorolojik hizmetleri koordine kılmak, hava durumu ve iklim verilerinin standartlaştırılmasını çıkarmak ve iklim değalışverişikliği ile alakadar araştırmaları özendirme kılmak kabilinden görevleri alegori getirir.

Kaynak:
hava durumu
hava durumu 15 günlük
tire hava durumu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir